RLO Directory

Registrar Liaison Officers

Registrar Liaison Officers (RLOs) are employed by Regional Training Organisations (RTOs) to provide pastoral care, information and support to registrars.

RLOs are automatically members of the Advisory Council. Learn more about the Advisory Council.

The AGPT/Department of Health madates that RTOs employ RLOs to ensure registrars have a mechanism to feedback to the organisations they belong to.

How can I contact a Registrar Liaison Officer?

Please find your relevant RTO and their contact details below. For further information contact the registrar services team at registrarenquiries@gpra.org.au or phone 03 9629 8878. All enquiries are confidential.

 

Eastern Victoria GP Training (EVGPT)
Jomini Cheong
Anza Memon - Metropolitan
Diem Pham-Gillett - Urban
Roisin Kinsella - Gippsland


GPEx

James Cafaro
Kari Sims (Rural focus)


Generalist Medical Training (GMT)

gmt.rlo@jcu.edu.au
Steven Foster
Anna Cunningham
Angela Allsopp
Peter Neeskens
Michael McLaughlin
Kimberley Abussi


GP Synergy

Bob Vickers
Sama Balasubramanian - Nepean-Western Sydney
Hugh Le Lievre - Western NSW
Rebekah Hoffman - Lower East/Central Sydney
RLO_CESWS@gpsynergy.com.au

General Practice Training Queensland (GPTQ)
rlo@gptq.qld.edu.au
Sam Petersen -  Rural
Krystyna de Lange - Central & Sth Qld urban

 

General Practice Training Tasmania
rlotas@gptt.com.au
Frances Rose
Ginita Oberoi
Nurman Noor
Boon Sie

 

 

 

 

 

 

Murray City Coast Country (MCCC)
mcccrlo@gmail.com
MCCC Senior RLO - Radhika Sheorey 
Metro West - Jayde Cromarty
North West - position vacant
North East - Kate Khalilur Rahman
South West - Aik Honn Lim


Northern Territory GP Education

rlo@ntgpe.org
Rosemary Wyber
Georgina Taylor
Winnie Chen


Remote Vocational Training Scheme

rlo@rvts.org.au
Sam (Hossam) Mahmoud - National RLO (mainstream RVTS)
Lubna Siddiq - ACCHO-based registrars
Valentina Bojic - Remote stream


WAGPET

RLO Chair: Alison Soerensen
POM South: Beverly Teh 
POM North: Yvette Tan
POM East: Sarah Newman
Peel/Wheatbelt: Alison Soerensen
Kimberley: Davina Oates
Kimberley: Casey Farnes
Goldfields/Esperance: James Teh
Pilbara: Lucia Wang
Midwest–Gascoyne: Chesna Heydenrych
Great Southern: Jasmine O'Neill